Данас се слави велики светитељ Преподобни Прохор Пчињски

0
2864
Прегледа
Sveti Prohor Pcinjski

Данас се обележава свети Прохор Пчињски, велики светитељ који се изузетно поштује у Србији, Бугарској и Македонији.

Ко је био Преподобни Прохор Пчињски?

Свети Прохор Пчињски је рођен у 11. веку у околини Овчег поља (Северна Македонија) од побожних родитеља Јована и Ане. Прохор је веома рано изучио књижне мудрости и у свему је био бољи од својих вршњака.

Свети Прохор Пчињски и будући цар Диоген

Током свог проласка близу данашњег манастира Старо Нагоричане среће будућег цара Диогена у лову.

По промислу Божјем догоди се ово: Диоген, који је имао постати цар, дође у лов у пустињу, где се преподобни подвизавао. И он угледавши једну срну стаде је гонити. Срна бежећи дотрча пећини преподобнога, који ју је често хранио. Видећи срну силно уплашену, преподобни је упита: „Зашто тако бежиш?“
– Утом пристиже и Диоген, па угледавши косматог старца, обученог у подерану хаљину, он се силно препаде па удари натраг и наже бежати.
А свети пустињак, провидевши духом да ће Диоген ускоро постати цар, стаде га звати, говорећи: „Диогене, врати се! не бој се! стани! та и ја сам човек.“
– Чувши ове речи преподобнога, Диоген се врати, и са страхом паде пред ноге чуднога старца тражећи благослов од њега. Свети старац га благослови и пророчки му рече: „Диогене, иди одмах у Цариград, јер ће те Бог уздићи на царски престо. А тада не заборави мене. Те пак хаљине што су на теби, остави у нарочитој одаји, и чешће навраћај да их видиш, опомињући се и мене старца који живи у овој пустињи.“

Прохор се упокојио након 62 године испосничког живота у пећини у којој је подвизивао.

Пророчанство овог светог старца се испуни и кроз неко време Диоген постаде цар. И поступи по налогу светог пустињака: своје пређашње хаљине остави у нарочитој одаји. Али убрзо заборави на њих. Тридесет година после тога преподобни Прохор се јави Диогену у сну и рече му: „Зашто, Диогене, заборави своје пређашње хаљине и мене старца? Постарај се да ми подигнеш макар мали храм.“

Цара је тада обузео страх и он са патријархом пође на планину Козјак. После много тражења, пронађоше пећину и у њој мошти преподобног Прохора. Десно од реке Пчиње саградио је храм посвећен њему. У том храму положише свете мошти преподобног старца из којег потече свето миро.

Део моштију цар је однео у Цариград, један део доспео је доцније у Љубостињу, а други се и даље налази у манастиру преподобног Прохора Пчињског под планином Козјак исцељујући и тешећи многе.

Молитва светом Прохору Пчињском

Данас треба изговорити следећу молитву упућену Прохору Пчињском за исцељење ваших најдражих:

“Велику победу храбро си показао, оностраном божанском љубављу разгоревши се, цара пролазног и све красоте презрео си, на гори Козачкој настанивши се, са ње на небеса отишао си к Цару царева, Прохоре: моли се непрестано за све нас.“

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here