Данас су Свети апостоли Вартоломеј и Варнава – Ове активности обавезно избегавати

0
3890
Прегледа
sveti apostoli vartolomej i varnava

Данас се обележава празник посвећен Светим апостолима Вартоломеју и Варнави.

Свети апостол Вартоломеј

Свети апостол Вартоломеј, један од дванаест великих апостола проповедао је Јеванђеље са светим Јованом Богословом и апостолом Филипом. Проповедали су по Азији, Индији а касније и у Јерменији.

У Јеропољу, ових дванаест апостола су умртвили огромну змију коју су незнабошци обожавали и држали у храму. Не схватајајући њихово дело, незнабошци су их осудили и разапели на крст.

Управо у том тренутку се десио снажан земљотрес, а престрашени људи, мислећи да их Бог кажњава због ових мученика, скинули су их са крста. Међутим апостол Филип већ беше издахнуо док је Вартоломеј успео преживети.

sveti apostoli vartolomej i filip
Апостоли Вартоломеј и Филип наопако разапети на крсту

Недуго након тога Вартоломеј је отишао у Индију, где је превео Матејево јеванђеље на индијски језик. У Албанопољу јерменском убио га је царев брат Астијаг. Епископ Агатон сахранио га је у храм, а касније су мошти овог свеца пренесене у Беневент, па у Рим.

Свети апостол Варнава

Свети апостол Варнава, један је од седамдесеторице, звао се прво Јосиф, али су га апостоли назвали Варнава – Син Утехе.

За време Халкидонског сабора, чудесно се сазнало за његов гроб. После откривања чудесних моштију, Кипарска црква је, као апостолска, проглашена самосталном. Зато се овај догађај јављања апостола Варнаве везује за аутокефалност Кипарске цркве.

Народни обичаји

Народ каже да се деци брани да се пењу по дрвећу, да не би сломила врат, забрањује се купање у рекама, а женама да „бућкају“ млеко. На Хомољу се обуставља сваки рад, док се у неким деловима земље верује да, ако радите на Вратолому, постоји опасност од поплава, града и олује.

Свети Вартоломеј је светац који чува усеве и строго пази да неко не оре. Верује се да Вартоломеј не прашта неверницима који данас раде, због чега ризикују да им сви усеви пропадну.

„Смлатиће те као Вртолома праску” је реченица која се данас чује у селима у Поморављу. У селима у Шумадији верују да светац лечи од падавице, па болесни иду у оближњи манастир, како би се помолили, док у топличком крају сматрају да Свети Вратолома и Свети Сава данас седе на планини и чувају све њиве како не би било неке штете. Тек када они прилегну и задремају, може доћи до града.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here