Tog 4. maja 2003. godine, bila je 12. godina od kada su mošti Nikolaja Velimirovića stigle iz Libertivila u manastir Lelić, koji je njegova zadužbina. Na zasedanju Svetog arhijerejskog sabora SPC odlučeno je da se 24. maja 2003. godine Nikolaj kanonizuje za svetitelja u Hramu Svetog Save na Vračaru.
Druga Srbija je u to vreme doživljavala nervni slom, razni „intelektualci“ i eureka majstori su tog 4. maja morali da 23. godinu zaredom žale Tita i kroz suze pevaju „Drug je Tito poslao nam pismo da čuvamo bratstvo i jedinstvo“, s druge strane morali su upozoriti javnost da je kanonizacija Nikolaja utiranje puta između modernizacije i zaostajanja, između nacizma i demokratije, palanke i Evrope…
Mirko i Milan Đorđević, Dragan Velikić, Predrag Čudić, Vladimir Arsenijević, Radmila Lazić, Laslo Vegel, Filip David, danima su ispirali mozak stanovništvu Srbije svojim tekstovima, nastupima i pristupima, naglasivši da najveća opasnost po Srbiju preti od trijumfa filozofije palanke Nikolaja Velimirovića. Otkrili su da čak postoji i grupa „nikolajevaca“ koja ugrožava najvrednije tekovine srpske kulture.
Tumačeći svoj stav, koji ga je doveo do potpisivanja apela, pisac Vladimir Arsenijević, autor romana „U potpalublju“ i čovek koji se od NATO bombardovanja Srbije, sklonio da živi u Meksiku, bio je zapanjen kad su poznate beogradske rok grupe stale na stranu Nikolaja Velimirovića.
Napadi naših „intelektualaca“ na vladiku Nikolaja nisu jenjavali, govorili su kako je nacista koji se nije kupao, jer higijena navodno dolazi samo iz Evrope. Evropljani se samo neprestano peru, kupaju i doteruju, ne misleći o čišćenju duše pokajanjem.
Istina je da se vladika Nikolaj nekad nije kupao i po mesec dana, ali to je bilo onda kada bi se danima molio na kolenima, bez hrane i vode.
„Post nema značaja bez molitve, može čoveku i da naškodi“, govorio je.
Nešto duže se nije kupao ni onih godina kada mu Nemci nisu oprostili ulogu u obaranju Trojnog pakta krajem marta ’41. godine pa su ga čim su okupirali Jugoslaviju, zatvorili u manastir Ljubostinja, potom u manastir Vojlovica, a s patrijarhom Gavrilom 1944. godine zatočen je u logor Dahau.
Vladiku Nikolaja napadali su mnogi, i za života, i posle smrti. Još dok je bio jeromonah, Nikolaj je smetao svima onima koji su u njemu videli opasnost po širenje pravoslavlja.
Niško „Oslobođenje“ 1915. godine o njemu piše kao o jednim frtaljem slugom Hristovim, „Beogradski dnevnik“ ga naziva „salonskim kaluđerom“ i poredi ni manje ni više, nego sa Raspućinom.
„Nova Evropa“ piše da je g. Velimirović u suštini kontrarevolucionar koji proizvodi vrtoglavicu kod slabih umova. Komunisti su Vladiku napadali besomučno.
Miša Brašić, agent Kominterne, koji se pre Drugog svetskog rata uvukao kao novinar u krugove SPC, tvrdio je da je Nikolaj, kao nemački zatočenik u Ljubostinji bio glavna Dražina veza sa Londonom i neprijateljskom emigrantskom vladom.
Nikolaj je bio četnik
Dakle, Nikolaj je bio i četnik, i engleski agent, i saradnik Nemaca, i crnorukac, i kradljivac para srpskog Crvenog krsta, i Raspućin, i kormilar Srpske Crkve ka opasnim vodama, i naravno, narodni neprijatelj.
Nikolajev odnos prema Brozu i njegovoj Jugoslaviji bio je jasan, on se gnuša ovog bezbožničkog tiranina, o kome mišljenje iskazuje u pismu nadbiskupu kenterberijskom, povodom Titove posete Engleskoj 1952. godine:
„Vaša Milosti, u američkoj štampi se šire vesti da sadašnji, samoproglašeni vladar Jugoslavije, Tito, uskoro stiže u London. Vaša Milost sigurno zna ko je bio ovaj čovek, šta je učinio, i šta predstavlja, kakve je sve zločinačke metode, kojih se civilizovani svet gnuša, koristio da dođe na vlast.“
Zoran Kostić Cane o Bogu
Dok su drugosrbijanci bljuvali vatru na Nikolaja, i uspeli se probiti sve do RTS-a i „Politike“, na njegovu stranu je stao jedan od najozbiljnijih domaćih rokera i pevač „Partibrejkersa“, Zoran Kostić Cane, koji u intervjuu „Novom videlu“ kaže:
„Mi smo deca odrasla u betonskom ateizmu, nismo smeli da pričamo o Bogu, jer bi te svi gledali kao da si nenormalan i bio bi kažnjen. Ali uvek je Bog bio prisutan, pa makar u fazonu „molim te Bože nemoj da me pitaju danas u školi“, uvek u teškim trenucima očajanja čovek zove Boga. Unutrašnjost čoveka je kao gumica na česmi, ona se vremenom potroši i prokaplje. Vera u Boga je ta koja podmazuje čoveka, vera u Boga je borba protiv automatskog života.
Podrška kanonizaciji vladike Velimirovića
Meni je drago kad vidim decu od 3-4 godine kako se krste i ljube ikone, na mlađima je budućnost, a na nama starijima je samo da se dostojanstveno povučemo, dostojanstveno, čak i u ovoj u zemlji gde dostojanstva nema. Dešava se paradoksalna stvar da o tome da li će se uvesti veronauka u škole ne odlučuju deca nego matorci, matorci koji su toliko puta pokazali da je sve što odluče bez veze. Naravno da podržavam kanonizaciju Nikolaja Velimirovića.“
I tako Cane, ozbiljan roker, koji je prošao put od betonskog ateizma do Crkve Hristove, to može da razume, dok Vladimir Arsenijević iz Meksika neće moći nikad. Nije čudan ovakav stav velikog Caneta, još dve godine ranije, na Vaskrs 2001. godine objavljen je CD „Pesme iznad istoka i zapada“ po tekstovima vladike Nikolaja Velimirovića u izvođenju naših velikih pop-rok autora.
Ceo projekat pokrenut je na ideju mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija, koju je osmislio i realizovao jeromonah cetinjskog manastira, a sadašnji vladika pakračko-slavonski Jovan Ćulibrk.
Projekat je predvodio Cane i Goran Marić frontmen grupe „Bjesovi.“
Pored Partibrejkersa i Bjesova, na albumu sa 13 pesama nalaze se i Galija, Darkwood dub, Plejboj, Goblini, 357, Električi orgazam, grupa Revolt iz Republike Srpske, dve grupe iz Crne Gore i Makedonije ali i muzičari poznati po etno zvuku, Goran Trajkoski i Svetlana Spajić.
Tekstovi svih pesama su uzeti iz „Ohridskog prologa“ i „Molitava na jezeru“ autora vladike Nikolaja Velimirovića, a muzika je originalna i karakteristična za izvođače.
CD na kojem se prožimaju pravoslavni tekstovi sa rok muzikom pojavio se u izdanju Radija Svetigora sa Cetinja, a članovi svih ovih grupa su otputovali u Vrnjačku Banju gde su na gradskom trgu svirali na dočeku Srpske nove godine.
Ovaj album je bio svojevrstan šok za drugu Srbiju i dočekan je na nož kao nacionalistički projekat.
To ne čudi jer je za ove grupe i ovakvu vrstu muzike potreban određen IQ.
U tom momentu potpuno anonimna u odnosu na ostale, banjalučka grupa Revolt uspela je da snimi jednu od boljih pesama na kompilaciji „Istok sa visine.“
Partibrejkersi su sa pesmom „Koga ću da hvalim“ pokazali da nisu samo „žurkolomci“ već dosta više od toga:
Partibrejkersi – Koga ću da hvalim
Koga ću da hvalim
Sem Živoga Boga?
Koga ću da slavim
Sem Gospoda moga?
U njega je svetost,
U njega je sladost,
U njega je krepost,
U njega je mladost,
U njega je java,
U njega je budnost,
U njega je slava –
Slatka milozvučnost!
Serafimi blizu
Oko Njega stoje,
Angeli u nizu
Oko Njega poje.
Zemlja pesmu čuje
I eho odaje,
No eho tuguje –
Pesmi zaostaje.
I sve novi pojci
Na nebesa stižu,
U svetloj povorci
Sa starim se nižu.
To su sveti ljudi
Što pomreše juče
I svih strasti ludi’
Slomiše obruče.
Cela vojska peva,
Peva: aliluja!
To što zemlja sneva
Od tog nebo buja.
Slava Ocu blagom,
Ocu premilome,
Slava Sinu dragom
I Duhu Svetome!
Autor teksta: Dean Rs