Kapadokija – turistički raj sa 3000 pravoslavnih hramova

2
10076
Pregleda
karankli kilise ulaz u crkvu
Ulaz u crkvu Karankli Kilise

Kapadokija se nalazi u centralnoistočnoj Anadoliji, oko 200 km jugoistočno od Ankare. Tu su nekada živele drevne civilizacije: helenska, rimska, hrišćanska i islamska a danas se tu nalazi Turska.

Sedam vekova, sve do 1071. godine, Kapadokija je bila deo Vizantije. Više od tri hiljade crkava, svedoče o pravoslavnom i grčkom karakteru prošlosti Kapadokije. Poslednji pravoslavni hrišćani su napustili Kapadokiju tokom etničkog čišćenja i genocida koji je Turska sprovela nad Grcima od 1922. do 1924. godine.

oblast kapadokije u starom rimu-min
Oblast Kapadokije u starom Rimu

Većina crkava je u stenama ili pod zemljom, a sadrže najlepše očuvane freske iz ranovizantijskog perioda. Kapadokija je iznedrila trojicu velikih otaca hrišćanstva: Vasilija Velikog, Grigorija Bogoslova i Grigorija Nisijskog. Tu su rođeni i Sveti Đorđe i čuveni svetogorski starac Pajsije.

Među desetinama crkava na tom području izdvajaju se: Karanlik, Tokali i Elmali čije zidove vekovima krase freske. (godišnje ih posete preko 1,5 milion turista).

U crkvi Tokali postoji jedina fresko scena na svetu. Reč je o predstavljanju života Isusa Hrista od rođenja pa do smrti kao na filmskoj traci.

prikaz hristovog zivota-min
Prikaz Hristovog života na fresko-scenski način

Bogomolje stare i do hiljadu godina već duži vremenski period privlače vernike i turiste u muzej na otvorenom Goreme.

Muzej na otvorenom Goreme.

Goreme je deo u provinciji Nevšehir u Turskoj. Nakon erupcije planine Ercies pre oko 2.6 miliona godina, pepeo i lava su formirale meko kamenje u regionu Kapadokije, pokrivajući područje od oko 20.000 km2.

Goreme
Razne građevine poput kuća, crkava i manastira su uklesane u stene.

Meki kamen bio je erodiran vetrom i vodom, ostavljajući tvrdu kapu na vrh stubova, formirajući današnje vile džemije. Ljudi Goremea, u srcu regije Kapadokije, shvatili su da se te meke stene lako mogu izrezati da bi se formirale kuće, crkve, manastiri. Ove hrišćanske svetinje sadrže mnoge primere vizantijske umetnosti. Ove freske su jedinstveno umetničko dostignuće iz ovog perioda.

Na freskama crkvi do kojih se dolazi kroz tunele, jer su smeštene u steni, istaknuti su portreti Isusa i Presvete Bogorodice, i freske verskih događaja: Isusovo rođenje, Tajna večera, Sveti Georgije kako se bori sa zmajem i drugi portreti svetaca.

Tokali Kilisi - freske-min
Freske u crkvi Tokali Kilise – najvećoj crkvi u provinciji Nevšehir

2 KOMENTARA

  1. Desetinama CRKAVA, a ne „desetinama crkvi“. PRESVETA BOGORODICA, a ne „Devica Marija“. TAJNA VEČERA, a ne „poslednja večera“. IKONOBORCI, a ne „ikonoklasti“ (?!?). Itd, itd…

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here