Da li znate da u 21. veku u Evropi postoji država koja nasilno menja imena i prezimena svojih građana?
I ne samo da menja, već taj princip i ozakonjava. Uz to, na popisu građana imate opciju da se izjasnite ili kao većinska nacija ili kao “razno”.
To vam je Albanija danas. To vam je nezavisno Kosovo* sutra ako MI to dozvolimo.
Država koja je zakonom zabranila srpski jezik, škole, kulturu, pa čak i imena i prezimena. Lažna država koja decenijama ugnjetava identitet i sprovodi sistemsku albanizaciju Srba.
Istorija Srba u Albaniji
Srbi imaju dugu istoriju na teritoriji današnje Albanije. U ranom srednjem veku područje današnje severne Albanije pripadalo je srpskoj Kraljevini Duklji, a za vreme vladavine Stefana Nemanje celokupna oblast oko grada Skadra uključena je u sastav Srbije. Potonji srpski vladari su proširili svoju vlast i na centralna područja današnje Albanija, a u doba Srpskog carstva, pod srpskom vlašću su se našle i južne oblasti. Tek krajem 14. veka, dolazi do uspona albanskih političkih činilaca na tim prostorima. Do kraja 15. veka, celokupno područje današnje Albanije je potpalo pod tursku vlast.
O tome svedoče brojne srpske svetinje na teritoriji današnje Albanije kao što su crkve Svete Trojice, svetog Srđa i Vakha na Bojani, Svetog Stefana u Skadru koja predstavlja zadužbinu Jelena Anžujske. Većini ovih i mnogim drugim srpskim svetinjama na prostoru Albanije izmenjena je namene ili su srušene, što pokazuje kako bi prošle srpske svetinje na Kosovu i Metohiji.
Uprkos svemu, na prostoru današnje Albanije živi oko 30 000 muslimana, katolika i pravoslavaca koji se i dalje izjašnjavaju kao Srbi. Tačan broj nikad nije utvrđen budući da za to slede žestoke kazne.
Procenjuje se da veliki procenat današnjeg albanskog stanovništva čine potomci islamizovanih, pokatoličenih i poarnaućenih Srba koji su vekovima živeli na ovim prostorima.
Zašto Evropa ćuti na ugrožavanje osnovnih ljudskih prava ovih ljudi? Zašto MI Srbi ćutimo?
Pročitajte: Da li je Bog mogao stvoriti svet bez zla?
Dve zanimljivosti za kraj.
Kada čujete da Albanka dolazi u Srbiju da se uda, velika je verovatnoća da je zapravo albanizovana Srpkinja.
Nada Matić rođena u Skadru 1984. osvojila je bronzanu medalju za Srbiju u stoni tenisu na paraolimpijskim igrama u Riju 2016. godine. Veliki naklon Srbima u Albaniji koji su uprkos svim preprekama sačuvali ime i OBRAZ.
Pročitajte: Tišina i titraj sveća nad Metohijom
Preuzeto sa sajta: razumisrce.rs