Влахерна Црква или Богородичина црква је био православни византијски храм у саставу царске палате у Цариградском предграђу Влахерна. У овој цркви је успостваљен празник Покрова Пресвете Богородице.
Историја Влахернске цркве
Изградњу храма у подножју шестог брда Цариграда започела је 450. године, царица Пулхерија, а завршио је након њене смрти цар Маркијан. У ову цркву је 473. године из Свете земље пренет Покров Пресвете Богородице. Том приликом је изграђена посебна капела у којој је покров био чуван.
Храм је у време царева Јустина I и Јустинијана I привукао велики број ходочасника. Приликом једне опсаде Цариграда од стране Авара, вођа нападача био застрашен угледавши на зидовима лике жене у необичној одећи. Управо у то време је патријарх Сергије у пратњи будућег цара Константина III дуж зидина носио чудотворну икону.

Током опсаде Сарацена (хришћански назив за муслимане) 910. године, по предању Пресвета Богородица је док су се верни молили у храму, простирала над Цариградом бели покров (омофором). У спомена на овај догађај је успостављен православни празник Покрова Пресвете Богородице.
Након великог пожара 1070. године, црква је изгорела и након тога изграђена поново, али је задржала поштовање. Ана Комнина описује да је у у својим списима како се покров богородичин сам подигао, откривајући лице Богородице, а дан након тога необјашњиво поново пао.
Прочитајте и ово: Најстарија задужбина Стефана Немање посвећена Пресветој Богородици лежи у рушевинама
За време латинске окупације Цариграда храм је опустошен и више није успевао да постигне старо поштовање. Током 1434. године црква је поново запаљена и срушена. Није обнављана све до 19. века.

Током једне посете Цариграду (Истанбулу) московски патријарх Никон донео је више
икона у Москву. Том приликом у једној од њих је патријарх александријски Пајсије препознао античку Влахернску икону. Данас се ова икона чува у Третјаковској галерији у Москви у једном од највећих музеја ликовне уметности у Русији.