Влахерна црква – место где је успостављен празник Покрова Пресвете Богородице

0
7058
Прегледа
Vlaherna crkva u Istanbulu
Фото: Википедија

Влахерна Црква или Богородичина црква је био православни византијски храм у саставу царске палате у Цариградском предграђу Влахерна. У овој цркви је успостваљен празник Покрова Пресвете Богородице.

Историја Влахернске цркве

Изградњу храма у подножју шестог брда Цариграда започела је 450. године, царица Пулхерија, а завршио је након њене смрти цар Маркијан. У ову цркву је 473. године из Свете земље пренет Покров Пресвете Богородице. Том приликом је изграђена посебна капела у којој је покров био чуван.

Храм је у време царева Јустина I и Јустинијана I привукао велики број ходочасника. Приликом једне опсаде Цариграда од стране Авара, вођа нападача био застрашен угледавши на зидовима лике жене у необичној одећи. Управо у то време је патријарх Сергије у пратњи будућег цара Константина III дуж зидина носио чудотворну икону.

unutrasnost vlahernske crkve
Детаљ из Влахернске цркве

Током опсаде Сарацена (хришћански назив за муслимане) 910. године, по предању Пресвета Богородица је док су се верни молили у храму, простирала над Цариградом бели покров (омофором). У спомена на овај догађај је успостављен православни празник Покрова Пресвете Богородице.

Након великог пожара 1070. године, црква је изгорела и након тога изграђена поново, али је задржала поштовање. Ана Комнина описује да је у у својим списима како се покров богородичин сам подигао, откривајући лице Богородице, а дан након тога необјашњиво поново пао.

Прочитајте и ово: Најстарија задужбина Стефана Немање посвећена Пресветој Богородици лежи у рушевинама

За време латинске окупације Цариграда храм је опустошен и више није успевао да постигне старо поштовање. Током 1434. године црква је поново запаљена и срушена. Није обнављана све до 19. века.

Ikona Bogorodice Vlahernske
Икона Богородице Влахернске – фото: Википедија

Током једне посете Цариграду (Истанбулу) московски патријарх Никон донео је више
икона у Москву. Том приликом у једној од њих је патријарх александријски Пајсије препознао античку Влахернску икону. Данас се ова икона чува у Третјаковској галерији у Москви у једном од највећих музеја ликовне уметности у Русији.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here