Crkva Svete Bogorodice u Gotovuši se nalazi na Kosovu i Metohiji na teritoriji opštine Štrpce. Crkva pripada Eparhiji raško-prizrenskoj i predstavlja nepokretno kulturno dobro od izuzetnog značaja. Posvećena je uspenju Presvete Bogorodice.
Istorija crkve Svete Bogorodice u Gotovuši
Crkva je sagrađena u 1557. godine nakon obnove Pećke patrijaršije. Smatra se da je prvi put izgrađena u XIV veku na ostacima mnogo starije vizantijske crkve koja datira iz perioda VI veka.
Spada u red retkih crkava čiji je živopis odoleo razaranjima, pa tako imamo sačuvan živopis u oltarskom prostoru koji datira iz 16. veka. Kao jedna od malobrojnih sačuvanih kulturno-istorijskih građevina nastalih u oblasti srpske srednjovekovne župe Sirinić, Bogorodičina crkva predstavlja primer kulturnih potreba i ukusa srpske sredine, kako u uslovima rada obnovljene Pećke Patrijaršije, tako i svojom drugom graditeljskom fazom i ukrasom enterijera u periodu posle oslobođenja od turske vladavine.
Današnji izgled je dobila u obnovi koja je izvedena 1886. godine. Ikonostas iz 1888. godine rad je zoografa Evgenija iz Debra. Pored ove crkve u Gotovuši se nalazi još jedna crkva koja datira iz 16. veka posvećena Svetom Nikoli.
Naselje Gotovuša
Gotovuša je danas moderno naselje na Šar planini koje predstavlja simbol opstanka Srba na svojim vekovnim ognjištima na Kosovu i Metohiji. Okolina Gotovuše obiluje izuzetnim prirodnim lepotama. Odmah iznad mesta su obronci i vrhovi Šar-planine. Na jednom uzvišenju nalazi se simbol i zaštitni znak Gotovuše – krst visok 6 metara.
Druga crkva u Gotovuši nije posvećena svetom Nikoli, već sveti Spas. Freske su u obe crkve uništene, prebojane.