Манастир Нимник је манастир Српске православне цркве чији се настанак везује за 14 век. Налази се у месту Курјаче у општини Велико Градиште. Нимник припада Епархији браничевској и заштићен је као непокретно културно добро. Манастир је посвечен празнику преноса моштију светог Николаја.
Порекло имена манастира Нимник
Име манастира потиче вероватно од влашке речи „нимик“ (незнан, непознат) по непознатом светитељу чији се гроб налази у капели Светиња уз цркву.
Према старом предању цркву је сазидао Лазарев војвода Богосав, 1376 године за кога се сматра да је то иста особа која се помиње у народној песми „Кнез Богосав и Старина Новак“.
Нимник се први пут помиње као метох манастира Раваница у раваничкој повељи из 1381 године, а у турским пореским књигама од прве половине 16 века.
Нимник је паљен и рушен за време Кочине крајине и након Првог српског устанка, а у значајној мери обновљен 1825. године. Тада је црква обновљена од тврдог материјала, са дрвеним сводом и подом од опеке. Испред цркве је 1841. године подигнута звонара, а северозападно од цркве је изграђен конак у коме је 1851—1853. године радила једна од првих школа у браничевском крају.
Легенда о манастиру Нимник
Према једној легенди из браничевског краја, за време турске владавине у овим крајевима је живела девојчица која је одбила да турским војницима покаже пут до манастира, знајући да Османлије вероватно траже цркву да би је спалили.
Када су је питали где се манастир налази, девојчица је одговорила на влашком језику „нишћу нимик„ (у преводу – „не знам ништа“), на шта су Турци одговорили насиљем и убили дете на месту. Када су је ожалошћени родитељи нашли, око њене главе пламтао је плавичасти ореол. Волови, који су вукли кола са дететовим телом, хтели су да иду само ка манастиру. Сахранили су је у порти манастира, а на њеном гробу подигли малу капелу која се данас назива “светиња“ и у народу се верује да има лековита својства.
Долазак оца Јелисеја Тројичког у манастир
Дуго је манастир био у тешком стању, оронуо и без ходочасника. Тада је владика Игњатије за игумана поставио оца Јелисеја Тројичког. Чим је дошао у манастир, отац Јелисеј се латио посла. За непуних 6 година, манастир се сасвим препородио. Посао који је отац Јелисеј урадио у њему, тешко да би извела и нека озбиљнија фирма. Они који се сећају манастира пре оца Јелисеја и сада једва да могу да препознају.
Манастир је данас постао духовно средиште многих младих монаха и искушеника. За разлику од многих манастира где је остао још по који монах, Нимник је пун младих монаха. Нимник је развио читаву економију, имају фарме домаћих животиња око којих се брину млади монаси.
Оцу Јелисеју дан почиње у 5 сати ујутро, а завршава после поноћи. И поред силних послова, он налази времена за молитву и духовно уздизање. Редовно прати богословску литературе. Уз то, он је завршио два факултета – електротехички и богословски. Чудо од човека!
Међутим, управо је отац Јелисеј пример правог монаха и црквеног човека, који се не бави политиком и самопромовисањем. Далеко су од њега политички и црквени трачеви. Он се чврсто држи монашких завета и одлучно следи Христа.
Локација манастира Нимник
Манастир се налази у близини села Курјаче, на путу Велико Градиште – Пожаревац и удаљено је око 20км од Сребрног језера.
У непосредној близини овог Нимника се налази и манастир Тумане.
Веб сајт манастира: nimnik.usb.rs
Број телефона: 065/625-05-11