Богородичина црква у Доњој Каменици

0
806
Прегледа
bogorodicina crkva donja kamenica

Богородичина црква у селу Доња Каменица припада Епархији тимочкој Српске православне цркве. Ову мистериозну цркву често називају „Српски Нотр Дам“.

Историја Богородичине цркве у Доњој Каменици

Према истраживањима црква је саграђена највероватније у првој половини 14. века или крајем 13. века. Као могући ктитор помиње се велики војвода деспота Лазара Бранковића, Михајло Анђелковић који је у том периоду владао тим крајевима. Такође сматра се да су на горњем делу цркве насликани Михајло и његова супруга са три сина.

Међутим тумачећи истраживања турских пописа проналазе се подаци који потпуно искључују могућност да је Михајло Анђелковић био господар ове области а самим тим и ктитор ове цркве. Постоји могућност да је ктитор ове цркве био и неки непознати бугарски властелин.

Макета цркве са дрвеном припратом (поставка Завичајног музеја Књажевац) – Фото: Википедија

Оно што је мистериозно за ову цркву јесте мешавина стилова градње. Наиме у њеној архитектури је видљив утицај готског стила у комбинацији са моравским стилом што је потпуно нетипично за наше крајеве.

Фрескопис Богородичине цркве у Доњој Каменици

Ова црква је прави бисер када је фрескосликарство у питању. Тако се овде налази фреска светих ратника Теодора Тирона и Теодора Стратилата, који загрљени јашу на коњима.

Поред ктиторских портрета, у првој зони наоса су приказани свеци, док су изнадњих насликана Страдања Христова и Велики празници. У олтарском делу је приказана Богородица са Христом и анђелима, као и Поклоњење архијереја. Посебну пажњу привлачи представа Св. Ђорђа Диасоритиса, чији је култ везан за грчко острво Аморгос у Кикландском архипелагу.

Оно што је веома специфично за Богородичину цркву јесте то да су лица на фрескама оштећена, на свим фрескама изузев једне. Једина очувана фреска је приказ Тајне вечере. Распрострањено је мишљење да су ова оштећења настала у периоду турске владавине. Међутим, постоје и тврдње да фреске нису оштетили Турци, већ да су оштећења проистекла из паганских веровања. Наиме, било је распрострањено веровање да ако се оштети лице фреске, на тај начин може да се поврати вид члану породице, или блиској особи.

На горњем спрату цркве на фрескама је, између осталог, приказан циклус страдања Свете Петке, а једна од најнеобичнијих фресака је управо приказ Свете Петке обнажених груди.

Византијско плава боја у цркви

У иконописању цркве коришћена је византијско плава боја. Ово сведочи о намери ктитора да црква буде вековима духовни центар за вернике. У средњем веку није било лако, а посебно не јефтино набавити византијско плаву боју. Често је сама боја била скупља од злата из разлога што се тешко прибављала. У семантици боја византијско плава је симбол небеског мира и нематеријалне вредности.

Црква је под заштитом државе као културно добро од изузетног значаја. Брига мештана Доње Каменице о овој светињи је изузетна па током лета црква је окружена прелепим цвећем што целом овом месту даје невероватну димензију.

Све до 1932. године била у стању пропадања; њено кубе и знатан део олтарског простора је био у рушевинама од 1923. године. Конзерваторски радови на живопису и архитектури црквице су окончани 1958. године.

Локација Богородичине цркве

Богородичина црква се налази на левој обали Трговишког Тимока у селу Доња Каменица.  Удаљена је око 14км од Књажевца, 50 км од Пирота, и око 70км од Ниша.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here