Кападокија – туристички рај са 3000 православних храмова

2
10091
Прегледа
karankli kilise ulaz u crkvu
Улаз у цркву Каранкли Килисе

Кападокија се налази у централноисточној Анадолији, око 200 км југоисточно од Анкаре. Ту су некада живеле древне цивилизације: хеленска, римска, хришћанска и исламска а данас се ту налази Турска.

Седам векова, све до 1071. године, Кападокија је била део Византије. Више од три хиљаде цркава, сведоче о православном и грчком карактеру прошлости Кападокије. Последњи православни хришћани су напустили Кападокију током етничког чишћења и геноцида који је Турска спровела над Грцима од 1922. до 1924. године.

oblast kapadokije u starom rimu-min
Област Кападокије у старом Риму

Већина цркава је у стенама или под земљом, а садрже најлепше очуване фреске из рановизантијског периода. Кападокија је изнедрила тројицу великих отаца хришћанства: Василија Великог, Григорија Богослова и Григорија Нисијског. Ту су рођени и Свети Ђорђе и чувени светогорски старац Пајсије.

Међу десетинама цркава на том подручју издвајају се: Каранлик, Токали и Елмали чије зидове вековима красе фреске. (годишње их посете преко 1,5 милион туриста).

У цркви Токали постоји једина фреско сцена на свету. Реч је о представљању живота Исуса Христа од рођења па до смрти као на филмској траци.

prikaz hristovog zivota-min
Приказ Христовог живота на фреско-сценски начин

Богомоље старе и до хиљаду година већ дужи временски период привлаче вернике и туристе у музеј на отвореном Гореме.

Музеј на отвореном Гореме.

Гореме је део у провинцији Невшехир у Турској. Након ерупције планине Ерциес пре око 2.6 милиона година, пепео и лава су формирале меко камење у региону Kападокије, покривајући подручје од око 20.000 км2.

Goreme
Разне грађевине попут кућа, цркава и манастира су уклесане у стене.

Меки камен био је еродиран ветром и водом, остављајући тврду капу на врх стубова, формирајући данашње виле џемије. Људи Горемеа, у срцу регије Кападокије, схватили су да се те меке стене лако могу изрезати да би се формирале куће, цркве, манастири. Ове хришћанске светиње садрже многе примере византијске уметности. Ове фреске су јединствено уметничко достигнуће из овог периода.

На фрескама цркви до којих се долази кроз тунеле, јер су смештене у стени, истакнути су портрети Исуса и Пресвете Богородице, и фреске верских догађаја: Исусово рођење, Тајна вечера, Свети Георгије како се бори са змајем и други портрети светаца.

Tokali Kilisi - freske-min
Фреске у цркви Токали Килисе – највећој цркви у провинцији Невшехир

2 КОМЕНТАРА

  1. Десетинама ЦРКАВА, а не „desetinama crkvi“. ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА, а не „Devica Marija“. ТАЈНА ВЕЧЕРА, а не „poslednja večera“. ИКОНОБОРЦИ, а не „ikonoklasti“ (?!?). Итд, итд…

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here