Кападокија – туристички рај са 3000 православних храмова

0
9149
Прегледа
karankli kilise ulaz u crkvu
Улаз у цркву Каранкли Килисе

Кападокија се налази у централноисточној Анадолији, око 200 км југоисточно од Анкаре. Ту су некада живеле древне цивилизације: хеленска, римска, хришћанска и исламска а данас се ту налази Турска.

Седам векова, све до 1071. године, Кападокија је била део Византије. Више од три хиљаде цркава, сведоче о православном и грчком карактеру прошлости Кападокије. Последњи православни хришћани су напустили Кападокију током етничког чишћења и геноцида који је Турска спровела над Грцима од 1922. до 1924. године.

oblast kapadokije u starom rimu-min
Област Кападокије у старом Риму

Већина цркава је у стенама или под земљом, а садрже најлепше очуване фреске из рановизантијског периода. Кападокија је изнедрила тројицу великих отаца хришћанства: Василија Великог, Григорија Богослова и Григорија Нисијског. Ту су рођени и Свети Ђорђе и чувени светогорски старац Пајсије.

Међу десетинама цркви на том подручју издвајају се: Каранлик, Токали и Елмали чије зидове вековима красе фреске.( годишње их посете преко 1,5 милион туриста).

У цркви Токали постоји једина фреско сцена на свету. Реч је о представљању живота Исуса Христа од рођења па до смрти као на филмској траци.

prikaz hristovog zivota-min
Приказ Христовог живота на фреско-сценски начин

Богомоље старе и до хиљаду година већ дужи временски период привлаче вернике и туристе у музеј на отвореном Гореме.

Музеј на отвореном Гореме.

Гореме је део у провинцији Невшехир у Турској. Након ерупције планине Ерциес пре око 2.6 милиона година, пепео и лава су формирале меко камење у региону Kападокије, покривајући подручје од око 20.000 км2.

Goreme
Разне грађевине попут кућа, цркава и манастира су уклесане у стене.

Меки камен био је еродиран ветром и водом, остављајући тврду капу на врх стубова, формирајући данашње виле џемије. Људи Горемеа, у срцу регије Кападокије, схватили су да се те меке стене лако могу изрезати да би се формирале куће, цркве, манастири. Ове хришћанске светиње садрже многе примере византијске уметности из пост-иконокластичног периода. Ове фреске су јединствено уметничко достигнуће из овог периода.

На фрескама цркви до којих се долази кроз тунеле, јер су смештене у стени, истакнути су портрети Исуса и Девице Марије, и фреске верских догађаја: Исусово рођење, последња вечера, Свети Георгије како се бори са змајем и други портрети светаца.

Tokali Kilisi - freske-min
Фреске у цркви Токали Килисе – највећој цркви у провинцији Невшехир

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here