Манастир Забел (Благовештење) се налази 15км североисточно од Куманова, на тромеђи села Накуљане, Старо Нагоричане и Челопек. У овом делу Северне Македоније претежно живи српско становништво. Манастир припада Охридској архиепископији.
Историја манастира Забел
Забел је један од најстаријих православних светилишта у северном делу Северне Македоније. Верује се да је црква Пресвете Богородице у Забелу саграђена 1330. године. Према народном предању овај манастир је задужбина кнеза Лазара. Као и многи манастири у овом делу Балкана за време Отоманске владавине и овај манастир је потпуно срушен.
Легенда о обнови манастира Забел
Једна легенди која се вековима преноси препричавањем с колена на колено и данас живи у народу ових крајева. Неком сељаку који је живео недалеко од манастира, у сну је „казано“ да је у једном од три гроба у олтару налази скривено богатство са којим треба обновити стари манастир. По причи сељак је заиста пронашао скривено – злато. Након тога је отишао код игумана манастира Пресвете Богородице у селу Матејче, да затражи благослов и сагласност из Цариграда да дозволе да обнови светињу. И, би благослов, каже се у очуваној причи из легенде. Обнова је почела 1852. године и на темељима старе цркве за четири године изграђен је нови храм. Неимари су поставили и олтар. Но, није се стигло да се заврши фреско-живопис и комплетно унутрашње уређење.

На почетку Првог светског рата бугарски окупатори су опљачкали и демолирали манастир. Године 1924. у манастиру су живели руски калуђери избеглице, којима је он дат на управу. Како након њих није било нових монаха, небрига и запуштеност довели су до урушавања конака, помоћних објеката и манастирске капије.
Прочитајте и ово: Скопска Црна гора и њене светиње сачувале српске корене у Северној Македонији
Некада су се ту укрштали многи путеви па су у манастир долазили верници или путници-намерници. Најчешће из Србије, који су ноћили у конацима. Са поседима плодне земље и густом шумом, манастир је био један од најбогатијих у овом крају. Међутим опстанак овог манастира је данас веома угрожен.

Последњих десетак година Општина Старо Нагоричане поводом празника Успења Пресвете Богородице организује велику мото трку у близина манастира. Ову већ традиционалну манифестацију посети неколико хиљада људи, углавном младих. То је допринело популаризацији самог места.