Бог се јави, Ваистину се јави – данас славимо Богојављење

0
5851
Прегледа
Bogojavljenje

Данас се прославља Богојављење. Дан се слави као успомена на Христово крштење на реци Јордан и јављање Бога у облику голуба и гласа: „Ово је Син мој и Њега послушајте“.

Празник Богојављење

Богојављење је један од највећих хришћанских празника. Сматра се да су се у том тренутку крштења први пут заједно појавили, Отац, Син и Свети Дух, чиме је по први пут објављена тајна Свете Тројице симбола вере.

Ноћ уочи празника, по народном веровању, отварају се небеса и на њима се указује Бог. По веровању потребно је замислити жељу у богојављенској ноћи.

На данашњи дан се у црквама и храмовима освећује вода коју народ узима и носи кућама. Верује се да освећена водица има духовна и лековита својства. Ова вода се неретко чува током целе године.

Богојављенска водица

На дан Крстовдана, а уочи Богојављења, тако и током самог празника, након литургије обавља се свечано освећење воде у унутар храма или на дворишту храма. Ова посебно посвећена вода затим се доноси кући, где се чува као свето благо које никада не губи своју моћ. Користи се за поливање дома ради очишћења и заштите од демонских сила и других нечистих енергија. Током целе године, људи је пију ради исцељења, заштите од болести, ослобађања од злих страсти, као и за опрост грехова, прочишћење душе и тела.

У прошлим временима, труднице су конзумирале Богојављенску водицу с надом да ће им помоћи да се „отворе попут неба на Богојављење“ и да ће порођај проћи лакше. Ова посебна вода такође се сипала у бунар како би се очистио уколико би у њега упала нека животиња. У доба када болесници нису могли присуствовати причести у цркви, освећена водица им се давала као духовна подршка.

Обичаји за Богојављење

На Богојављење, верници поздрављају једни друге речима „Бог се јави“, на шта се одговара са „Ваистину се јави“. Као и код осталих празника, Богојављење је обавијено различитим обичајима који га прате. Према обичајном календару, ових дана почиње период погодан за венчања.

Традиција пливања за Часни крст и извлачења крста из река и језера одржава се у многим крајевима. Пре десетак година, међу Србима је поновно оживљен стари обичај бацања крста у реку, а младићи и девојке се такмиче како би били први који ће га ухватити.

Постоји веровање да ће младе девојке на богојављенску ноћ на небу угледати лик особе за коју ће се удати.

У неким крајевима младе девојке месе по четири лоптице од теста. У три ставе папирић са именима својих симпатија, а један оставе празан. Затим се те лоптице убаце у кључалу воду и која прва избије на површину, она носи папирић са именом љубави те девојке. Уколико је испливала празна лоптица, значи да девојка још није упознала свог суђеног.

Време за Богојављење

Веровало се и да време на Богојављење предсказује каква ће бити година. Уколико буде јак мраз или пада снег, година ће бити родна. Ако пак, буде ведро, биће сушна година. Уколико 19. јануар буде кишовит, целе године ће бити доста кише.

Прочитајте и ово: Цитати и поуке светог Серафима Саровског

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here