Манастир Каона

0
12975
Прегледа
manastir Kaona

Манастир Каона се налази у истоименом селу у општини Владимирци (Мачвански округ). Припада Епархији шабачкој и налази се под заштитом државе као културно добро од изузетног значаја.

Историја манастира Каона

Манастир је саграђен у 14 веку док прва црква на овом месту датира из прве половине 11 века. Према народном веровању манастир је задужбина Иконије, сестре Милоша Обилића.

pogled na manastir Kaona
Поглед на манастир Каона

Предање о настанку манастира

Предање каже да су две Милошеве сестре, Иконија и Вида, пратиле брата на Косово. Кад су стигле до „Равне ливаде“ (изнад садашње манастирске цркве), Иконија оде да донесе брату воде, и враћајући се, рече му: „О мој брате, што добра коња видех, још да је седло према њему“. (У народу се под добрим коњем подразумева место где би се могла црква саградити).

Благо имамо, сестро“, одговори Милош, „па му начини седло, а кад се ја вратим са Косова, помоћи ћу ти и ја.“
Милош се није вратио. Иконија је саградила Каону, а Вида манастир у Видојевици.

За време Првог српског устанка манастир је коришћен као болница. Чак се и оружје које су користили устаници током борби чувало у овом манастиру и из тог разлога служба се вршила у једној од просторија конака која је касније претворена у капелу посвећену Успенију Пресвете Богородице.

Konak manastir Kaona
Данашњи конак манастира Каона

Садашња манастирска црква, посвећена Светом Архангелу Михаилу, подигнута је у византијском стилу, на темељима старе цркве 1892. године.

У Првом светском рату запаљена је црквена архива и однета су два звона, а црква је много страдала. После Другог светског рата  црква је била у лошем стању, а законом о аграрној реформи одузето је 120 хектара манастирске земље. Обнова ове светиње почела је постављањем оца Теофила за старешину манастира 1962. године.

У манастиру Каона се чува делић моштију Преподобне мајке Параскеве у народу познате као Света Петка.

Крштење у манастиру Каона

Специфичност манастира Каона је у томе што се овде крштење обавља по ранохришћанском обичају такозваним погруживањем, односно потпуним потапањем онога ко се крсти у воду. Овај чин се обавља у специјално креираном базену у облику крста. Света вода каонска је константне температуре од 11 степени Целзијусове скале и сматра се врло лековитом, а посебно помаже у лечењу очних обољења. Крстионица у овом манастиру је рађена по узору на крстионице из града Тебе у Тесалији (Грчка).

Izvor vode manastira kaona
Извор манастирске воде

Локација манастира Каона

Сама локација манастира се често сматра „Рајем на земљи“, захваљујући живописној околини манастира. Манастир Каона је удаљен од Београда око 100 километара а градови Шабац и Ваљево такође нису далеко од ове светиње.

 

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here